Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) Edirne Temsilciliği’nin açılışı 28 Ocak 2023 tarihinde yapıldı.

200’e yakın kişinin katıldığı açılışa TAVSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selçuk Candansayar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, siyasi parti temsilcileri, Eğitim-Sen üyeleri ve oyuncu Cengiz Bozkurt katıldı.

Açılışta ilk sözü alan TAKSAV Edirne Temsilcisi Nevzat Çolak, TAKSAV'ın özgür ve eşit insanların yaşayacağı başka bir dünya için on yıllardır mücadele eden insanlarca kurulduğunu hatırlattı. TAKSAV Edirne Temsilciliği olarak Edirne’de sanat, kültür ve edebiyat alanında bir çekim merkezi olmayı hedeflerine belirten Çolak, “Atölyeler kuracağız, söyleşiler yazar okur buluşmaları, vb. etkinlikler yapacağız” dedi. Çolak, Edirne TAKSAV Temsilciliği’nin çocuklara yönelik felsefe atölyesi ve diksiyon atölyeleri açarak yola çıkacağını ifade etti. Çolak, sözlerini tüm destekçilere teşekkür ederek bitirdi.

Ardından sözü alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediyenin asli görevlerinden birinin kültürel üretime katkı yapmak olduğunu söyledi. Gürkan, bu yeni yerleşim alanından bütün bölgeye seslenen, çocuklardan yaşlılara kadar, eğitim kültür ortamını sağlayacak bir merkez olması ve bunun TAKSAV aracılığıyla yaptıkları için çok mutlu olduklarını belirtti. Gürkan son olarak burada bir yerel yönetim ve sivil toplum örgütü iş birliği örneğinin sergileneceğine emin olduğunu ifade etti.

Son olarak sözü TAKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selçuk Candansayar aldı. Vakfın ve Edirne’de açılan temsilciğin hedeflerinden bahseden Prof. Dr. Candansayar şu ifadeleri kullandı: ‘‘Vakıf, kurulduğu günden bu yana, laik, kamucu, özerk ve özgür bireylerle birlikte bir arada yaşama pratiğini öğrenmelerini, hem kendi hayatlarını hem de dünyayı değiştirmek için bir yol bulmalarını sağlıyor. Edirne Temsilciğimiz, vakfın 6’ncı temsilciliği oldu ve Türkiye’de çok farklı illerde yeni temsilcilikler açılması için çabamızı sürdürüyoruz. Hem toplumsal araştırmalar yapmak hem de başka bir dünya mümkün diyen insanları bir araya getirmek için çabalıyoruz. Ayrıca Edirne Temsilciğimizi, doktorların kutup yıldızlarından biri olan Dr. Türkan Saylan Kültür Evi’yle paylaşmanın gururunu yaşıyoruz.”