KAMUOYUNA DUYURU

 

TAKSAV - Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf 1996 yılından bu yana aralıksız olarak Uluslararası Ankara Tiyatro Festivalini, 8 yıldır da Uluslararası İzmir Tiyatro Festivalini düzenliyor.

 

TAKSAV - Tiyatro festivalleri, başlangıçtan bu yana toplumun tiyatro ile buluşmasına, tiyatro aracılığıyla hayatı birlikte dönüştürme yolları aramasına katkıda bulunuyor. Amatör tiyatrolardan belediye tiyatrolarına, üniversite tiyatro kulüplerinden profesyonel topluluklara kadar uzanan bir kapsayıcılıkla, tiyatroyu üreten, yaratan ve paylaşan sanat emekçilerinin seyirci ile birlikte ve bir arada olmasını sağlıyor.

 

2019 kışında başlayan Covid 19 salgını kısa sürede dünyayı etkisi altına aldı. Neredeyse dünyanın her yerinde iktidarlar salgınla aklın, bilimin ışığında insanlığın yararına bir mücadele programı yürütmek yerine temsilcisi oldukları sermayenin ekonomik çıkarlarına göre hizalandılar. Salgının en yoğun dönemlerinde bile halkın sağlığını korumak için gerekli önlemleri almadılar. İlk aylarda uygulanan kısmi korunma önlemleri bile isteye gevşetildi. Fabrikalarda işçiler çalışmaya devam etti, madenler işletildi, ulaşım durdurulmadı. Bugün ise iktidarlar kendi sorumluluklarını yerine getirmeyerek, insanları kendi başlarının çaresine bakmaya zorluyorlar. Okulların hemen hiç bir bilimsel önlem alınmadan açılması ve öğrencilerin okula gönderilmesi kararının velilerine bırakılması bu durumun en açık örneği. Bu şekilde okulda hastalanacak öğrencinin, öğretmenin sorumluluğunu üzerlerinden atmaya çalışıyorlar. Tiyatro ve konser etkinliklerini serbest bırakarak hem sanat emekçilerinin geçimlerinin, hem de sanat etkinliğine katılıp hastalanacak olanların sorumluluğundan kaçıyorlar. Zorunlu halk sağlığı önlemlerini uygulamayarak hastalanmanın sorumluluğunu bireylere yüklüyorlar.

 

Oysa bulaşıcı bir hastalık olan Covid 19 salgınında, kapalı alanlarda toplu bulunmamak, insanların arasında fiziksel mesafe olmasını sağlamak ve temizliğe dikkat etmek en basit ve zorunlu korunma önlemi.

 

Tiyatro, canlı olarak eylenen bir sanatsal etkinlik. Salonda seyirci ve oyuncunun ve sahne arkası emekçilerinin birbirlerine yakınlaşmalarını, temas etmelerini zorunlu kılan bir sanat pratiği.

 

İktidar, halkın sağlığını gözetmeyebilir ama TAKSAV, kapalı salonlarda insanların bir araya gelmesini gerektiren bir etkinliği düzenleyerek onları hastalanma riskini göze almaya çağırmaz. TAKSAV, yaşatmayı ve birlikte değiştirmeyi amaçlayan eylemci sanatın destekçisidir.

 

TAKSAV olarak, çeyrek yüzyıldır düzenlediğimiz Ankara ve İzmir tiyatro festivallerimizin 2020 programlarını ertelemeye karar verdik. Bu kararımızla birlikte, iktidara sanat emekçilerinin hayat koşullarını ve geçimlerini üstlenme ve destekleme sorumluluğunu yerine getirmesi çağrısında da bulunuyoruz.

 

Salgın sonrası tiyatro salonlarında yeniden, yaşasın tiyatro yaşasın hayat demek üzere…

 

PUBLIC ANNOUNCEMENT


Dear Theatre and Arts Community
TAKSAV - The Social Research Culture and Arts Foundation, has been organising the International Ankara Theatre Festival continuously since 1996, along with organising the International Izmir Theatre Festival for the past 8 years. Our current experiences with Covid-19 virus has affected our entire humanity one way or another. It seems unlikely that the effects of the virus will disappear in the upcoming days. 
The publicity of our new plays, to bring up and coming young actors, play-writers, representing the different approaches to theatre around the globe through this festival with our audiences, is one of our significant aims.
As TAKSAV and Festival Collectives, we are not very happy about the the decision to postpone our festival which we have been organising regularly for a quarter century. However, in these conditions, we have taken these measures knowing how difficult it will be financially and morally. 
In an environment where this virus seems to become more widespread, we believe that our community and audience will understand the reasoning for postponing our festivals until further notice. 
In the upcoming days, we are hopeful for wider audiences, coming together with colourful plays, with that wish as TAKSAV and Festival Collectives we send our gratitude to all our audiences and community.