HADİ BULUŞALIM!

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Çankaya Kitap Günleri 13-22 Aralık 2019 tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde. Çankaya Belediyesi ile ortak düzenlediğimiz etkinliğimizin bu yılki teması 'Hadi Buluşalım'.


50 yayınevinin katılacağı fuar boyunca aynı zamanda bir sempozyum da gerçekleşecek.
80 yazarın okurlarıyla buluşup, sohbet edeceği ve kitaplarını imzalayacağı Çankaya Kitap Günleri’nin onur yazarı Latife Tekin. Latife Tekin kadın edebiyatı üzerine bir panele de katılacak.


Etkinliğimiz boyunca 30 panel ve söyleşiyle edebiyat okuru, yazarı ve yayıncısı edebiyattan siyasete ve hayata dair birbirleriyle buluşacak, söyleşecek, tartışacak ve paylaşarak çoğalacak.
Konuşmacılar arasında Gürsel Korat, Fikret Başkaya, Yaşar Seyman, Esra Kahraman, Hasan Kıyafet, Doğan Tılıç, Onur Bütün, Pınar Ayhan, Fatih Yaşlı da var.

Hafta boyunca 7- 12 yaş grubu çocuklara yönelik felsefe, sanat, edebiyat ve resim üzerine 7 atölye yapılacak. Çankaya Belediyesi okullardan öğrencilerin atölyelere katılmasını sağlayacak.
Çankaya Kitap Günleri boyunca aralarında Cemal Süreya, Turgut Uyar, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in olduğu şairlerin orijinal mektuplaşmaları sergilenecek, şiirleri üzerine söyleşi ve paneller yapılacak.
Yayıncılar da Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in Çankaya’da kurmak üzere olduğu Gençlik Kütüphanesi'ne kitap bağışı yaparak Çankaya ve Ankaralı gençlerin kitaba, kütüphaneye ulaşmalarına destek olacak.

 

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf- TAKSAV Çankaya Belediyesi'nin, "Cumhuriyetin Kalbi Çankaya" anlayışı ile bir edebiyat şehri olan Ankara'da, okurla yazarı ücret ödemeden bir araya getirme projesine bu yıl ikinci kez katkı veriyor. Yayınevleri stand kirası ödemiyor ve Ankaralılar da kitap buluşmasında Çağdaş Sanatlar Merkezi'ne giriş ücreti ödemeden girebilecekler. Amacımız edebiyat okuru ve yazarını paneller söyleşiler imza buluşmaları aracılığıyla bir araya getirmek. Bu yüzden sloganımız: Hadi Buluşalım. Hadi buluşalım, kitapların arasında dolaşalım, sayfalardan mürekkep kokusunu içlerimize çekelim, yazarlar ve okurlar olarak hayatlarımızda bir fark yaratalım, hayata müdahale edelim. Her gün 4-5 panel ve söyleşide siyaset roman ve şiir tartışacağız, her gün 10 yazar okurlarla buluşup sohbet edecek. 7-12 yaş grubu çocukları okullarından Çankaya belediyesi ÇSM ye getirecek ve çocuklar edebiyat resim felsefe atölyelerine katılacak. Dileyen anababalar da programa bakarak çocuklarını bu atölyelere kendileri de getirebilecek. Özellikle üniversite öğrencilerine ama tüm Ankaralılara #hadibuluşalım diyoruz.

 

Prof. Dr. Selçuk CANDANSAYAR

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Psikiyatri AD

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf

TAKSAV Yönetim Kurulu BaşkanıTüm Ankaralıları 10 gün boyunca Çankaya Kitap Günleri'ne bekliyoruz.